Ludowy Zespół Pieśni i Tańca "Andrychów"

 

Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie

Ludowy Zespół Pieśni i Tańca "ANDRYCHÓW"

Choreograf : Urszula Wiśniowska 
Kierownik muzyczny : Leon Majkut
Konsultant etnograficzny : Małgorzata Kiereś
Opiekun zespołu : Grażyna Karcz

Kontakt:

Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie
Tel./fax 033 875 39 45, tel. 033 875 26 28,
www.kultura.andrychow.eu
e-mail: grazyna.karcz@kultura.andrychow.eu

Zespół powstał w 1997 roku pod patronatem Urzędu Miejskiego w Andrychowie. Początkowo jako zespół dziecięcy, działał przy Szkole Podstawowej Nr 4 w Andrychowie.

Zespół prezentuje wysoki kunszt artystyczny a zarazem spontaniczność i humor czym zapewnia sobie sympatię i uznanie widowni. Mając na względzie wymagania publiczności program jest ciągle wzbogacany o nowe utwory i układy choreograficzne. Obecnie działa przy Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie.

Opiekę artystyczną sprawuje choreograf Urszula Wiśniowska i kierownik muzyczny
Leon Majkut  pod okiem Małgorzaty Kiereś konsultanta etnograficznego.

Zespół koncertuje w regionalnych strojach krakowskich oraz górali Żywieckich.
stara się w swoich programach oddać osobliwości kultury pogranicza (krakowiaków i górali żywieckich), na którym przyszło mu istnieć.

Zespół występował w kraju i za granicą. Reprezentował gminę na występach artystycznych na terenie Polski oraz w Niemczech, Czechach i na Słowacji.

Skład zespołu:

 • kapela ludowa
 • taneczno-wokalna grupa w skład, której wchodzą: dzieci, młodzież i dorośli

Zespół liczy 29 osób.

Podczas koncertu, który odbył się w Kościele Parafialnym Św. Macieja w Andrychowie 30 stycznia 2010 r. „Andrychów” zaprezentował 15 utworów.

Były to:

 • Pasterzu
 • Judzką krainę
 • Kolęda na ten rok
 • W Betlejem przy drodze
 • My też pastuszkowie
 • Szła kolęda
 • Tryumfy
 • Dnia jednego
 • Kolęda beskidzka
 • Jezusa narodzonego wszyscy witajmy
 • W dzień Bożego narodzenia
 • Północ już była
 • Oj maluśki maluśki
 • Anieli w niebie śpiewają
 • Jakaś światłość

Śpiewakom przygrywała kapela, która wystąpiła w mocno odmłodzonym składzie.

 

Trochę historii

W sobotę - 27 października 2007 roku miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Ludowemu Zespołowi Pieśni i Tańca "Andrychów" stuknęło 10 lat.

Wszyscy, którzy przybyli na okrągłą rocznicę powstania zespołu obejrzeć mogli wystawę fotografii przedstawiającą lokalny, andrychowski zespół folklorystyczny ...

... i obejrzeć jego kronikę

Na "urodzinowe" spotkanie przybyli wszyscy, którym słowo "Andrychów" kojarzy się nie tylko z nazwą miasta, ale i nazwą grupy ludzi popularyzujących folklor naszej małej ojczyzny.

Zofia Wanat - pomysłodawczyni utworzenia zespołu, oraz jego choreograf - Władysław Koźbiał.

Cofamy wskazówki zegarów o 10 lat. A było to tak. Jest rok 1997. Rozpoczyna się współpraca Andrychowa z miastem partnerskim Isny. Strona niemiecka zaproponowała, aby na spotkanie do Niemiec przyjechał zespół regionalny reprezentujący gminę Andrychów i jej mieszkańców. Jak wszyscy wiemy - Andrychów nie miał wtedy zespołu regionalnego spełniającego takie kryteria (był nawet pomysł aby wypożyczyć na wyjazd zespół regionalny z Kęt!) - na szczęście stało się inaczej

Na prośbę Zofii Wanat poprzedni Burmistrz Andrychowa Tadeusz Woźniak umożliwił utworzenie zespołu regionalnego przy Andrychowskiej Oświacie. I tak to się zaczęło!

Nie tak dawno, w kwietniu 2007 roku na festynie mającym miejsce w Rzykach odbyła sie "oficjalna premiera" najmłodszej grupy taneczno-wokalnej "Andrychowa". Po kilku miesiącach prób po raz pierwszy w swojej karierze artystycznej stanęli przed publicznością.

Poniżej cztery fotografie z ich pierwszego występu.

W ciągu kolejnych miesięcy przeszli prawdziwą przemianę! pokazując z występu na występ, że z tremą pożegnali się na zawsze, a taniec jest dla nich prawdziwym żywiołem!Czasy w których tworzyły sie zalążki zespołu były czasami w których po fascynacji "zachodem" w Polsce zaczęła się ponownie budzić swiadomość miejsca swojego pochodzenia, przywiązania do rodzinnych stron, regionalizmu. Na jednym ze spotkań zespołu członkowie doszli do wniosku, że aby zespół mógł się rozwijać - potrzebne są dzieci i młodzież. Jak wiemy - nic tak nie działa na wyobraźnię modzieży jak dobry przykład. Postanowiono więc stworzyć zespół - grupę śpiewaczą dorosłych. Premiera odbyła się na scenie MDK podczas II Powiatowego Konkursu Potraw Wigilijnych.

Grupa wokalna w wiązance piosenek ludowych i biesiadnych :

Najmłodsza część zespołu  "Andrychów"

Zespół dziecięcy zdobywał wyróżnienia na przeglądach powiatowych i wojewódzkich, zdobył I miejsce na przeglądzie zespołów powiatu wadowickiego, był dwukrotnie w Bawarii i Niemczech, 3 krotnie w Czechach, dwa razy zdobył 3 miejsce w międzynarodowych festiwalach folklorystycznych!

Grupa ta, to kolejna trafiona inwestycja w młodzież naszej Gminy. Po niewątpliwych sukcesach, jakie odniosły mażoretki "Talent" kolejna grupa dzieci może próbować swoich sił na scenie i jednocześnie tak pięknie reprezentować naszą Gminę w Polsce i za granicami naszego kraju. Zajęcia z dziećmi prowadzi Władysław Kożbiał. Dzieci (od 2006 r.) ćwiczą w Świetlicy Centrum Kultury i Wypoczynku w Rzykach.

Młodzież ma już międzynarodowe sukcesy! Najbardziej "świeży" : parze tanecznej Justynie Prochazka i Bartoszowi Jarzynie  na odbywających się 28,29,30 września XI Dziecięcym Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym BŘECLAV 2007 na Morawach jury przyznało III miejsce. 

Pierwszy wspólny występ zagraniczny Zespołu Andrychów odbył się w Namestowie na Słowacji podczas Międzynarodowego Spotkania Szkół Partnerskich z Niemiec, Słowacji i Czech oraz Polski.

W ciągu tych 10 lat przez zespół przewinęło się 120 dzieci oraz 40 dorosłychPierwszymi tancerzami grupy dziecięcej byli uczniowie szkoły podstawowej nr 4 : Pyclik Magda, Agnieszka Stuglik, Kasia Szkudlarek, Aneta Sołtysik, Katarzyna Wierońska, Joasia Wierońska, Tomek Wanat, Damian Boba

Założycielką Zespołu "Andrychów" jest Zofia Wanat.

Nie można zapomnieć, że na estradowy sukces zespołu pracuje również kapela!

W pierwszym jej składzie grali Zdzisław Sordyl, Robert Koźbiał, Jan Jończy, Jerzy Tatar (występ na Dniach Beskidu - 2003 r.)

... obecnie kapela gra w pięcioosobowym składzie.

 

Kierownikiem muzycznym jest Leon Majkut

Poniżej - kilkanaście fotografii zespołu :

Zespół daje co roku kilkadziesiąt koncertów zdobywając uznanie i brawa publiczności prezentując tańce i pieśni regionu krakowskiego, tańce i pieśni górali beskidzkich, pieśni ludowe i biesiadne, kolędy polskie, popisy kapeli ludowej.

 

 


 

Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie (C) 2010