Administratorem Państwa Danych Osobowych jest Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych znajdą Państwo tutaj

 

 

 

 

Mecenasi Kultury

 

Ktoś mądry powiedział kiedyś, że życie to słowa, myśli i czyny. Każdy z nas wie, jak kruche jest nasze życie... Nasza historia to zbiór chwil, do których wracamy pamięcią, ulotnych, przemijających, odmierzających nasz czas na ziemi. Większość z nich to niewidoczne sekundy, część to minuty pamiętane wyraźniej. Są też takie, którym przypisujemy dokładniejszą rysę godzin, chwile znaczące, wbijające się w pamięć i podświadomość. To nasz niepowtarzalny cyferblat, dla każdego inny. Nie inaczej jest z zegarem odmierzającym historię społeczności, regionu, narodu. Wczoraj - w maleńkim, lecz coraz bardziej rozpoznawalnym na mapie turystycznej południa Polski Inwałdzie odbyło się wydarzenie, które na długo zapadnie w pamięci uczestników, dziejach parafii i historii inwałdzkiej społeczności. W 2018 r. Inwałd obchodzi 700-lecie istnienia. 6 stycznia o godz. 19.00 w Kościele pw Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Inwałdzie odbył się Noworoczny koncert kolęd i pastorałek "W inwałdzkiej ciszy" Na koncert przybyli m.in. Przewodniczący Rady Miejskiej Roman Babski, Burmistrz Andrychowa Tomasz Żak, Wiceburmistrz Mirosław Wasztyl, Zbigniew Rzadek - sołtys Inwałdu oraz mieszkańcy wioski a także liczne grono sponsorów i darczyńców. Muzyczną ucztę zapewnił zespół symfoniczny oraz znani polscy soliści wielkiego formatu, tacy jak: Małgorzata Ostrowska, Hanna Banaszak, Kasia Kowalska, Daniel Olbrychski, Krzysztof Kiljański i Daniel Moszczyński oraz Ludowy Zespół Pieśni i Tańca Andrychów. Kolejny raz pracownicy i dyrekcja Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie udowodnili, że są w stanie organizować imprezy kulturalne z najwyższej półki! Andrychow.pl kolejny raz sprawował patronat medialny nad wydarzeniem, które na długo zapadnie mieszkańcom naszej gminy w pamięci!

Podczas koncertu Zespół wraz z artystami wykonał m.in. 3 kantyczki/modlitwy z 1846 r. ze skomponowaną specjalnie na tę okazję muzyką: "Witaj Jezu Kochany", "O jakaż to nuta" oraz "Hej Pasterze, pasterze". Szczególną częścią wydarzenia było również muzyczno-poetyckie przedstawienie sonetu autorstwa Karola Wojtyły, wplatającego się bardzo mocno w nasz region, przywołującego piękno naszego górskiego krajobrazu oraz tradycje regionu - "I. List do przyjaciela", opisującego m.in. lokalne szlaki górskie i szczyt Madohory.

Ech! Popłynęły dźwięki kolęd! Było jazzowo, wtapiał się hip-hop i reggae, było nostalgicznie, sentymentalnie, mocno - mnóstwo wzruszeń! Były też piękne fragmenty instrumentalne, co jakiś czas oprócz dobrze nam znanych słów kolęd i rozpoznawalnych głosów artystów dochodziły do nas piękne interpretacje, napisane specjalnie na ten koncert dźwięki skrzypiec, wiolonczeli, instrumentów perkusyjnych, pianina, gitary, akordeonu... Nie będziemy wymieniać wszystkich kolęd oraz tego kto je śpiewał i w jakiej kolejności, ale nie możemy zapomnieć o prawykonaniach! A było ich kilka! "Witaj Jezu", "Hej pasterze" - teksty pochodzące z XIX wiecznych, prywatnych zbiorów kantyczek i pastorałek, do których muzykę napisał Maciej Muraszko - znakomity kompozytor, aranżer, producent i jak wspomnieliśmy - kierownik muzyczny dzisiejszego koncertu

Publiczność dowiedziała się również mnóstwa informacji o bogatej historii wioski oraz parafii, a także szczegóły opisujące wnętrze kościoła, oraz zawartości - historycznych obrazów rodem z minionych wieków. Swój czas na scenie świetnie wykorzystał Ludowy Zespół Pieśni i Tańca "Andrychów" wraz z grupą dzieci śpiewających w zespole, oraz chórem męskim. Z nieba sypały się anielskie pióra oraz bańki mydlane!

Ten wieczór był wyjątkowy z kilku powodów i nie chodzi nam o to, że chwilę wcześniej Kamil Stoch wygrał IV z turniejów Czterech Skoczni :) Taki wieczór zdarza się raz na 700 lat. O tym, że było to szczególne wydarzenie niech świadczy fakt, że już samo wejście do kościoła graniczyło z cudem :) Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc - aby uczestniczyć w koncercie trzeba było wcześniej zadbać o zaproszenie, dostępne w CKiw oraz inwałdzkim kościele. Jedno jest pewne! Najstarsi mieszkańcy Inwałdu nie pamiętają, żeby przy wejściu do Inwałdzkiego Sanktuarium było tak tłoczno! Na szczęście organizatorzy zadbali o to, by Ci, którzy zdecydowali się zbyt późno i nie otrzymali zaproszeń obejrzeli koncert na placu przykościelnym - transmitowany tam na telebimie.

Z setek kolęd śpiewanych w naszym kraju na koncert wybrano te najbardziej znane, oraz kolędy, które zostały zaprezentowane po raz pierwszy. Niektóre wykonania zaskakiwały aranżacjami i wykonaniem! Koncert rozpoczął Zespół Andrychów - pokazując całą swoją moc kolędą "Stajenecka" śpiewaną do jednej z najpiękniejszych ballad Odessy - historii Murki. Mocny, stanowczy śpiew! i pierwsze wielkie brawa! "Pójdźmy wszyscy do stajenki" w dość przewrotnej aranżacji reggae zaśpiewał Daniel Moszczyński. Ech! Mieliśmy nie wymieniać "wykazu" kolędowego repertuaru, więc tutaj zakończymy, chociaż każda z kolejnych kolęd wymagała by kilku zdań aplauzu! W końcu - zaśpiewały je Gwiazdy! w towarzystwie znakomicie reagującej inwałdzkiej publiczności.

Czy macie pewność, że uczestniczyliśmy w czymś niezwykłym, pięknym i wyjątkowym? Bo ja mam! To wszystko dzięki wspaniałym ludziom, którzy przybyli tutaj do nas. Pewnie większość z nich nie wiedziała, że jest taka miejscowość jak Inwałd, ale teraz, dzisiaj się dowiedzieli! Trzeba bardzo gorąco podziękować tym ludziom, którzy sprawili, że przeżyliśmy tak cudowne chwile - powiedział po zakończeniu koncertu ks. Piotr Liptak - proboszcz Parafii w Inwałdzie.

Są to Pani Hanna Banaszak, Pani Kasia Kowalska, Pani Małgorzata Ostrowska, Pan Krzysztof Kiljański, Pan Daniel Moszczyński i oczywiście - Pan Daniel Olbrychski - Wielkie, wielkie dzięki. Dziękujemy Panu Maciejowi Muraszko za wspaniałą muzykę i Robertowi Moskwie za prowadzenie. Dziękujemy Zespołowi Pieśni i Tańca Andrychów. Nie przeżylibyśmy tych wzruszeń gdyby nie ludzie, którzy swoimi marzeniami i pracą przyczynili się do zaistnienia tego koncertu - wielkie dzięki wszystkim sponsorom i ofiarodawcom oraz pracownikom Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie. Od czwartku nam tutaj ten Kościół przestawiają. Przestawili, ale obiecali, że wrócą do tego co było kiedyś :). Mówi się, że ostatni będą pierwszymi - dziękuję władzom Gminy Andrychów z Panem Burmistrzem Tomaszem Żakiem, Dziękuję Radzie Sołeckiej wsi Inwałd, Honorowemu Komitetowi obchodów 700-lecia wsi Inwałd. Moi drodzy - rozpoczęliśmy nasze świętowanie - nasze siedemsetlecie! Dziękuję! - kontynuował proboszcz parafii

Chwilo trwaj, takie emocje rzadko się przeżywa. Jestem bardzo wdzięczny wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tego koncertu. Jak powiedział prowadzący - taki koncert jest raz na 700 lat... i tak faktycznie jest!. Chwała na wysokości, a pokój na ziemi! Niech ten pokój i miłość trwają przez cały rok. Bądźmy razem, współpracujmy i twórzmy tą piękną opowieść - dziękował za koncert burmistrz Tomasz Żak.

Prowadzący koncert - Robert Moskwa - podziękował również tym, którzy uczynili wieczór muzycznie wspaniałym, oraz tym, którzy są "zawsze schowani gdzieś z tyłu, a bez nich wydarzenie nie odbyło by się zapewne w takiej formule i w takiej postaci". Pomysłodawcą i szefem produkcji koncertu była Aneta Wądrzyk, o aranżację i kierownictwo muzyczne zadbał Maciej Muraszko, scenariusz stworzyli Wojciech Graniczewski i Anna Małachowska, reżyserował Wojciech Graniczewski. Realizacja dźwięku ProSound, a za piękne oświetlenie kościoła odpowiadało Studio Techniki Oświetleniowej STO. Brawa otrzymała również wspaniała inwałdzka publiczność, która współtworzyła nastrój koncertu wspólnie śpiewając i czynnie uczestnicząc w koncercie.

Artyści oprócz gorących owacji na stojąco otrzymali również coś jeszcze :) Gospodynie z Koła Gospodyń Wiejskich Inwałd przygotowały dla nich pyszny poczęstunek! O bezpieczeństwo uczestników koncertu zadbali Strażacy OSP Inwałd, Policja i Straż Miejska.

Jedno jest pewne! Trzeba mieć ogromną wyobraźnię i pasję, żeby zaplanować i zrealizować wydarzenie kulturalne, które łamie stereotypy i przebojem wkracza do ścisłej czołówki wydarzeń kulturalnych i społecznych tego stulecia w naszej Gminie! Takim właśnie - nieszablonowym, monumentalnym i przepięknym koncertem kolęd maleńki Inwałd rozpoczął obchody 700-lecia swoich "narodzin". Zapraszamy Was do obejrzenia fotografii tego, pełnego światła, dobra, i przepięknych treści wydarzenia! Panie i Panowie! "W inwałdzkiej ciszy"! Koncert kolęd i pastorałek z udziałem jednych z najjaśniejszych gwiazd polskiej sceny muzycznej! zorganizowany przez Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie, Radę Sołecką w Inwałdzie i Parafię Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Inwałdzie!

Treść i foto: www.andrychow.pl

 

Media o koncercie:

 

Noworoczny koncert kolęd i pastorałek "W inwałdzkiej ciszy" >> Andrychow.pl - Patron medialny koncertu

 

Noworoczny koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu gwiazd >> nowiny.andrychow.eu  - Patron medialny koncertu

 

Koncert gwiazd z okazji 700-lecia Inwałdu >> nascenie.info       

 

Piękny koncert w małym kościele. Gwiazdy polskiej estrady śpiewały kolędy w Inwałdzie >> Wadowice24.pl   

 

Na 700-lecie Inwałdu zaśpiewały gwiazdy polskiej sceny muzycznej >> Wadowiceonline.pl      

 

WIECZÓR GWIAZD W INWAŁDZIE! >> www.dawidmiarka.pl     

 

W inwałdzkiej ciszy. Kolędowanie z gwiazdami >> www.mamnewsa.pl      

 

 

SPONSORZY KONCERU