logoKrakowski Salon Poezji
w Andrychowie

Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie

 

 

Salon XXXIX „Zwinięta w kłębek” - wiersze Magdaleny Piekorz

4. marca 2012 r.

Czytali: Magdalena Piekorz i Dariusz Niebudek (Teatr Rozrywki w Chorzowie, Teatr Polski w Bielsku-Białej, Teatr KOREZ w Katowicach)
Oprawa muzyczna: Dorota Zaziąbło (fortepian)

Już w piątek (2.03) bywalcy Dyskusyjnego Klubu Filmowego mieli okazję obejrzeć fabularny debiut Magdaleny Piekorz, „Pręgi” z Michałem Żebrowskim, Agnieszką Grochowską i Janem Fryczem w rolach głównych. Zebrani toczyli burzliwą dyskusję na temat wątków poruszanych w filmie. W sobotę odbyła się projekcja „Senności”, a do widzów w Kinie BESKID dołączyła sama reżyserka. Dyskusja trwała godzinę...

Pani Magda opowiadała, za co tak naprawdę kocha „Pręgi”, ale też o mieszanych odczuciach, jakie jej towarzyszyły po premierze „Senności”. Andrychowscy miłośnicy kina nie szczędzili pytań, dotyczących jej twórczości. W niedzielę natomiast mogliśmy poznać Magdalenę Piekorz z nieco innej strony. Bowiem gościła na 39. Krakowskim Salonie Poezji, gdzie czytała swoje wiersze. – Jest poezja osobista, intymna. Odchodzę od rymów, na rzecz wiersza białego – mówiła w rozmowie z NA Pani Magda. Ale nie brakuje w tej twórczości kulturowych odniesień, zwłaszcza do literatury i sztuki filmowej.

Magdalena Piekorz wiersze prezentowała razem z Dariuszem Niebudkiem, aktorem teatralnym i filmowym, który wcześniej pojawił się na obu spotkaniach andrychowskiego DKF-u, czyniąc wszystkim niemałą niespodziankę.
ŁG

„Na pewno jest to poezja osobista, zapis tego, jak postrzegam siebie i świat. Dlatego od kiedy moje wiersze po raz pierwszy pojawiły się na łamach Magazynu Style, czuję względem czytelnika wielką odpowiedzialność. Chciałabym, żeby mógł przejrzeć się w nich tak, jak ja. Staram się, żeby były uniwersalne, nie omijały tematów bolesnych. Ale mam też świadomość, że nigdy nie będę Szymborską ani Miłoszem.” (Magdalena Piekorz) 

 

Fot. J. Przybyłowicz


 

Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie (C) 2010