Administratorem Państwa Danych Osobowych jest Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych znajdą Państwo tutaj

 

 

 

 

Mecenasi Kultury

 

Współpraca


 

Temat spotkania: Czas i przemijanie w kontekście innych kultur

Autor: Arun Milcarz

 

Tym razem ON to Arun Milcarz, a ONA to książka jego autorstwa, pt. „Czad. W poszukiwaniu straconego...”, która jest punktem wyjścia do opowieści na temat „Czasu i przemijania w kontekście innych kultur”…

W Afrykańskiej świadomości do niedawna istniały dwie płaszczyzny czasu: czas teraźniejszy i czas przeszły. Kontakt z kulturą Europejską, wprowadził kłopotliwą formę czasu przyszłego, który dla samych Europejczyków pośrednio stał się źródłem wielu problemów, chociażby takich jak depresje, czy też patologiczny pośpiech. Autor książki „Czad. W poszukiwaniu straconego...”, w ciekawy, oryginalny sposób zestawia świat ciągłej pogoni za czasem, ze światem jego bezmiaru.

Zapraszamy na wyjątkowe spotkanie z Arunem Milcarzem – brawurowe połączenie dwóch form ekspresji: autorskich, dokumentalnych zdjęć filmowych, przeplecionych gorącym, charyzmatycznym, reporterskim stand upem stworzonym specjalnie na potrzeby fabuły powieści.

Arun Milcarz – podróżnik, scenarzysta, autor piosenek (m.in. dla zespołu Czerwie) oraz niezależny reporter. W 2016 roku zadebiutował jako pisarz powieścią „Czad. W poszukiwaniu straconego…”, za którą otrzymał nagrodę Magellana. Ponadto autor filmów dokumentalnych: „Yage”, „Equador 12/12”, „Rejs na Kongo”, „Bair Batar – ktoś to musi robić”, „Tibiarze”, „Europa ma zegarki – Afryka ma czas” emitowanych m.in. przez TVP1, TVN, 4FUN TV. Autor reportaży publikowanych na łamach magazynów podróżniczych „Extremum”, „Poznaj Świat”, „Globtroter” oraz w Gazecie Wyborczej.

Jako podróżnik zadebiutował współorganizując wyprawę Kofan 1998, której celem było zgłębienie rytuałów szamańskich ekwadorskich plemion Kofan, Siona, Tsachila. Rozgłos przyniosła mu samotna wyprawa Afryka Maraton: Południe – Północ, za którą w 2005 roku otrzymał prestiżową statuetkę KOLOSA. Od tego czasu prezentowane na żywo reportaże Aruna Milcarza cieszą się niesłabnącym uznaniem i popularnością. Dziesiątki placówek oświatowych na terenie całego kraju docenia ich niewątpliwy wkład w edukację dzieci i młodzieży.

Jest autorem jedynego w Polsce Kabaretu Podróżniczego, który niejednokrotnie zdobywał pozytywne opinie na największych polskich festiwalach podróżniczych (Nawigator Festiwal, Włóczykij, Wiatraki, Trzy Żywioły).

O książce...

„Czad. W poszukiwaniu straconego...” | Książka z pogranicza prozy powieściowej i literackiego reportażu

NAGRODA MAGELLANA 2016 – Nagroda Główna w kategorii książka reportażowa przyznana przez redakcję „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI”

Wydawnictwo DYGRESJE

„Ta książka to lekcja pokory i odświeżające przywrócenie właściwych proporcji.”

Przemek Kossakowski

„Milcarz jest wiernym uczniem Kapuścińskiego. Podchodzi do tego, co nowe, z wielkim zainteresowaniem i szacunkiem.”

Michał Nogaś

Trzydziestoletni pracownik korporacji, wykończony nieustanną szermierką z kalendarzem i osaczającym go ze wszystkich stron bezsensem codzienności, postanawia udać się w samotną podróż na Saharę, znaną mu jedynie z telewizyjnych programów podróżniczych. Decydując się na wyprawę do Republiki Czadu, nie wie, że podróż zmusi go do konfrontacji z przeszłością, własnymi lękami i złudzeniami. Szukając odpowiedzi na pytania o sens bytu i znaczenie czasu, odnajdzie on znacznie więcej, ponieważ wyprawa w głąb Czarnego Lądu jest tak naprawdę podróżą w głąb samego siebie. Pełną pułapek, splotów pozornie przypadkowych zdarzeń i nieprzewidywalnych zwrotów akcji.

Akcja zaczyna się szeregiem niefortunnych zdarzeń. Turbulencje. Trzy podejścia do lądowania w Trypolisie, kosztowne problemy z wizą. Najgorsza niespodzianka czeka bohatera jednak tuż przed upragnionym odpoczynkiem w hotelu – wściekła za jego nagłą dezercję i liczne romanse żona, wypłaca z konta wszystkie pieniądze. Od tej chwili musi przeżyć za osiemdziesiąt dolarów, które pozostały mu w kieszeni…

MOJA PODRÓŻNICZA MISJA

Jestem eksperymentatorem. Od wielu lat podróżuję z kamerą próbując dowiedzieć się jak rzeczy mają się naprawdę. Działam przeważnie w pojedynkę, wnikając w życie ludzi. Dzięki odbytym podróżom wiem, że tylko przez doświadczenie pracy i wspólnego bycia można wejść w szczerą relację z drugim odległym nam kulturowo człowiekiem. Poprzez pracę i mieszkanie z tubylcami, poznaję ich rodziny i rytuały. Jestem ciekawy świata, a przede wszystkim ludzi, ich życia i obyczajów. Prezentując materiał z moich podróży ukazuję realną możliwość samotnego podróżowania do egzotycznych rejonów Ziemi bez specjalistycznej wiedzy, sprzętu i dużych pieniędzy. Niejednokrotnie udowodniłem (Afryka Maraton), że taka forma poszerzania swej wiedzy nie tylko jest możliwa, ale też stanowi źródło ciekawych historii i przygód, które później są moją inspiracją przy tworzeniu fabuł nowych opowieści.

(Arun Milcarz, źródło: www.arun.pl)

Spotkanie autorskie dostępne będzie od 22 stycznia do 22 marca 2021 r. na kanale YouTube Kultura Andrychów!

Bądźcie z nami na bieżąco, chętnie gościmy wirtualnie w Waszych domach i z niecierpliwością czekamy żeby znów spotkać się z Wami w „realu”!

Bądź z kulturą on-line:

www.archiwum.kultura.andrychow.eu

www.facebook.com/kulturaandrychow

www.instagram.com/kulturaandrychow